sobota, 5 maja 2012

Żywe Muzeum Porcelany - Ćmielów

Przemierzając rowerowymi szlakami województwo świętokrzyskie, odwiedzając miasta i miasteczka warto zajechać do małego Ćmielowa. To zaledwie 10 kilometrów od Ostrowca Świętokrzyskiego. Prawie połowę tej odległości pokonać można ścieżką rowerową.

Dlaczego „żywe”?

Piękne filiżanki, zastawy stołowe i różnego rodzaju bibeloty związane są z Ćmielowem od początku XIX wieku, kiedy to w 1804 roku została założona Fabryka Porcelany AS Ćmielów. O tym, że porcelana jest żywym dziełem, przepełnionym uczuciem, magią i delikatnością możecie przekonać się sami obserwując, a nawet uczestnicząc, w jej wyrabianiu. Poznawanie całego procesu, począwszy od tworzenia formy, robienia odlewu, suszenia, czyszczenia, wypalania, a następnie szkliwienia, aż do malowania, jest najważniejszym punktem zwiedzania tego wyjątkowego Muzeum. Dzięki temu możecie na własne oczy przekonać się, że nie jest ona wcale zwykłym przedmiotem, a przecudnym, najczęściej ręcznie zdobionym małym arcydziełem sztuki.Trasa rowerowa 1556154 - powered by Bikemap 

Ulep sobie figurkę

Jeszcze większych wrażeń dostarczy wam stworzenie własnej, pamiątkowej figurki porcelanowej. W tym miejscu zbiega się stara tradycja z nowymi wzorami i pomysłami. Z pewnością poczujecie magię pięknej baśni, w której bohaterami będą właśnie porcelanowe figurki. W tym miejscu także odkryjecie jedną z największych tajemnic rozpoznawania prawdziwej porcelany, przez którą przebija światło.
Muzeum Żywej Porcelany jest również miejscem przyjaznym dzieciom. Tutaj na małych odkrywców czeka prawdziwa przygoda sprawdzania, dotykania, testowania i co najważniejsze wyrabiania porcelany

Kino w piecu

W muzeum przybliżymy sobie także historię samego Ćmielowa. Dzieje miejscowości poznacie oglądając film w 22 metrowym, starodawnym… piecu do wypalania porcelany. Choć obecnie jest on już nieczynny, to wciąż uchodzi za największy piec w Europie. W środku mieści się bez problemu około 20 osób.

Kiedy zwiedzać?

Na zwiedzanie możemy wybrać każdy dzień tygodnia, od godziny 9 do 18. Każdy może sam zdecydować, co chce zwiedzić i zobaczyć, decydując się wybierając z pośród kilku ustalonych programów. Po zwiedzaniu warto wybrać się do mieszczącej się na terenie Fabryki przytulnej kawiarni, gdzie uraczymy się smakiem pysznej kawy w ręcznie wyrabianych porcelanowych filiżankach. Ponadto na terenie Fabryki funkcjonuje sklepik, gdzie będziemy mieli okazję zakupić najróżnejsze porcelanowe wyroby.

Co dalej?

Przyjmując Ćmielów za miejsce rozpoczęcia kolejnej wycieczki mamy do wyboru: Opatów (15km) z Kolegiatą pw. św. Marcina i podziemną trasą turystyczną, Bałtów (19km) z mnóstwem atrakcji (Jurapark, Kolejka Rollercoaster, Kraina Koni, Kino Emocji 5D i wiele innych). W samym Ćmielowie warto zajrzeć jeszcze do ruin XVI-wiecznego, historycznego zamku. To właśnie tu Książę Siedmiogrodzki Jerzy II Rakoczy spotkał się z królem szwedzkim Karolem X Gustawem. Stąd też wspólnie ruszyli w kierunku Zawichostu na dalszy podbój Rzeczypospolitej.

Przepraszam za brak zdjęć. W ćmielowskim muzeum każą płacić za możliwość fotografowania. Opłata nie jest wysoka i byłem nawet skłonny ją uiścić, ale zrezygnowałem, bo i tak wykonanych fotografii publikować nie wolno.

Do zobaczenia na świętokrzyskim szlaku!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz